Aby se koupě auta nestala noční můrou

Koupě automobilu představuje citelný zásah do rodinného rozpočtu. Je proto důležité postupovat při koupi nového nebo ojetého automobilu s obezřetností. Každý kupující by si měl prověřit několik základních věcí před samotnou koupí.

 

Prověření prodávajícího

Samozřejmostí je nejprve zjištění technického stavu vozu, ale velmi přínosné je prověrka prodávajícího. Zajímat by nás měla finanční situace prodejce. Může se stát, že prodávající je v exekuci. Tyto údaje se dají zjistit v Centrální evidenci exekucí. Tento veřejně přístupný rejstřík provozuje Exekutorská komora ČR. Jestliže dojde k zakoupení vozu, je nutné provést přepis v registru motorových vozidel.

 

Když je prodávající v exekuci

Pokud zjistíte, že je proti prodejci nařízená exekuce, je dobré zvážit pokračování celé obchodní transakce. Může se stát, že kupní smlouva bude prohlášena neplatnou. Pokud se chce dlužník vědomě zbavit svého automobilu, ačkoliv ví, že je vůz předmětem exekuce, jedná se o trestný čin poškozování věřitele.

Prodej automobilu v exekuci může nastat jen po dohodě s exekutorem. Výtěžek z prodeje pak může být použit na uhrazení dluhu. Takovýto prodej mimo exekuci může být proveden pouze se souhlasem druhé strany.