Bude s Babišem líp?

andrej babišPomalu se nám rodí koaliční dohoda mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Budoucí koalice zatím nechala zvyšování daní na později. Nicméně výběr či nevýběr daní bude fakticky nejdůležitější. Andrej Babiš chce získávat dodatečné zdroje do státního rozpočtu lepším vybíráním daní.

Otázkou však zůstává jak bude úspěšný. Babišovi nelze upřít jeho manažerské schopnosti při úspěšném řízení Agrofertu. Jeho budoucí funkce ministra financí bude vyžadovat nejen manažerské schopnosti, ale hlavně schopnost rozhýbat státní moloch a přimět ho více a efektivně pracovat.

Problémem České republiky je samozřejmě špatný výběr daní. Ještě větším problémem pro Babiše jako ministra však bude náš právní systém a nízká autorita tohoto systému ve společnosti. Velké společnosti si platí právníky, aby je pomocí různých kliček dostali k co nejmenším daní. Čaruje se téměř se vším. Zahraniční firmy nevysávají své dceřiné společnosti pouze prostřednictvím dividend, ale také skrz různé pronájmy a leasingy stylem matka vs dcera.

Tento právní chaos bude těžké prolomit a ještě se do toho sám nezamotat. Babiš by jako krizový manažer státních financí jistě uspěl, ale s omezenými pravomocemi to od něj bude vyžadovat riskantní kroky, které se mohou setkat s absurdními právními výklady a možným stíháním jeho osoby.

Neustálé chaotické změny v zákonech už narostly do takového rozměru, kdy si jednotlivé právní normy začínají žít svým vlastním životem a na každý nově přijatý zákon je nespočet právních názorů. Příkladem budiž nynější situace kolem jmenování a nejmenování policejního ředitele Červíčka.

Pokud se ovšem Babišovi podaří prolomit tyto byrokratické ledy, jeho příští suverénní vítězství ve volbách již nemůže nic ohrozit. No a když ne tak zase budeme tam kde jsme.