Ceny potravin rostou

Trendem posledních dnů je zdražování potravin. Jde zejména maso, mléko nebo brambory. U dalšího potravinářského zboží je očekáváno také zdražování.

Problémem je i to, že v České republice rostou ceny potravin více než v západních zemích. Na vině je hlavně vysoká DPH. V loňské roce se dolní sazba DPH zvýšila na 14 procent a letos je na 15 procentech.

Zákazníci jsou nyní asi nejvíce rozčarováni cenou brambor. Jako důvod je uváděna neúroda, která byla způsobena vlivem sucha. Nyní se tedy kilogram brambor prodává až za dvojnásobek loňské ceny. Dalším problémem je hlavně snižování plochy, kde se brambory pěstují.

 

Chleba

Vliv na cenu chleba bude mít zvýšení cen mouky. Nicméně podle statistického úřadu byla úroda obilovin o 16 procent vyšší. V blízké budoucnosti se tedy nedočkáme snížení ceny chleba. Jedinou možností jak ušetřit u této komodity, je pečení chleba v domácnosti.

 

Mléko a maso

U mléka se lidé také musí připravit na zdražování. Podle statistických údajů se zvýšila cena mléka o 14 procent. Ceny másla jsou také na vzestupu.

Hovězí a vepřové maso zaznamenává poslední dobou také výrazný růst cen. Důvodem jsou hlavně směrnice EU, které se týkají chovu březích prasnic. Mnoho chovatelů se na nové regule nepřipravilo. Výroba masa se tak stává pro mnoho chovatelů nerentabilní.