Češi omezují nákupy chleba a masa

spotřeba masaPodle Českého statistického úřadu se v roce 2012 snížila spotřeba hovězího masa, chleba, ale i ovoce a zeleniny. Spotřebitelé také omezily nákup cukru, brambor a nealko nápojů. Naopak došlo ke zvýšení spotřeby ryb, těstovin, sýrů a čokolády.

Čeští spotřebitelé v roce 2012 kupovali nejvíce vepřové maso. Podíl vepřového masa tak představuje na českém trhu podíl ve výši 50 procent. Dále se konzumuje hodně drůbeží maso a ryby. Konzumaci rybího masa podporuje jeho zvýšený dovoz.

Ze zpráv statistického úřadu vyplívá i snižování spotřeby ovoce a zeleniny. Týká se to hlavně pomerančů, mandarinek, broskví a jablek. U zeleniny se snižuje spotřeba zejména cibule, okurek, rajčat a zelí. Dále je zřetelný pokles nákupů brambor, který lze přičíst zvyšující se ceně.

Mezi cukrovinkami dominuje zvýšená spotřeba čokolád. Tento zvýšený zájem se týká všech druhů čokolád a obecně cukrovinek.

Dále dochází ke zvyšování spotřeby alkoholických nápojů. Celkově se za celý rok vypilo přibližně 175 litrů na osobu. Zde dominuje především konzumace piva a vína. U lihovin došlo k omezení. Jako příjemnou zprávu lze označit trend v oblasti snížení spotřeby cigaret. Za rok se tak snížila spotřeba cigaret o 2 krabičky.