ČSSD směřuje do pekla

Poslední události v ČSSD nemohou nikoho nechat chladným. Před volbami se sociální demokracie vymezovala hlavně proti novým seskupením s poukazem na jejich nepředvídatelnost a nestabilitu. Ano tyto všechna předsevzetí se naplnila, ale úplně v jiné straně. Sociální demokracie tak destabilizuje vyjednávání o nové vládě.

Hlavním požadavkem většiny voličů byl nový styl vládnutí bez politikaření. Politikařit začala ČSSD hned po volbách. Panu Haškovi nevyšel model menšinového vládnutí s podporou komunistů a tak se funkce a posty budou muset ještě dělit mezi další strany. Místopředseda Hašek neváhal jednat za zády Bohuslava Sobotky s prezidentem České republiky.

Michal Hašek moc dobře ví, že v koalici s Babišem by nebyl jako místopředseda sociální demokracie vidět. Tak se pokouší svrhnout Sobotku a zcela nepokrytě si pro sebe žádá premiérský post.

Jistě výsledek sociálních demokratů není nijak oslnivý a dá se mluvit o fiasku, ale onen požadavek občanů zamezit politikaření nebyl vyslyšen. ODS byla po zásluze potrestána a stala se okrajovou stranou. ČSSD toto bohužel ještě čeká.

Sociálně demokratická strana se stala pouhým strojem na produkci poslanců a funkcionářů. Jakákoliv politická vize zde chybí. ČSSD spolupracuje s naprostým minimem nezávislých osobností, zřejmě s obavou, že by byli ohroženi zasloužilý straníci. Tato nepoučitelnost sociálních demokratů povede zcela jistě v příštích volbách ke směru velmi podobnému ODS.

Je velmi zajímavé, že všechny nové strany, které se dostaly do parlamentu se chovají profesionálně. Ať již jde o ANO, Úsvit potažmo i o lidovce. Nestabilita se projevuje na kdysi nejsilnějších stranách tedy ODS a ČSSD. Prezident Zeman, zoufalý ze ztráty své servisní SPOZ se snaží o ovládnutí sociálních demokratů. ČSSD pokud chce jako strana přežít, nesmí se příliš paktovat právě se Zemanem.

Jestliže převládne v sociální demokracii politikaření nad zájmy státu, můžeme se dočkat marginalizace této strany a naprosté překreslení politické mapy České republiky. Potom si možná zasloužilí funkcionáři ČSSD uvědomí kde udělali chybu.