Dobrovolný dárce orgánů

Ronald Phillips z amerického státu Ohio byl odsouzen k trestu smrti za vraždu tříleté holčičky. Samotné vykonání trestu však bylo odloženo na poslední chvíli. Vězeň se rozhodl před popravou darovat své orgány.

Předtím než měla být vrahovi píchnuta smrtící injekce, odsouzenec požádal doktory, aby výkon trestu pozdrželi a odstranili mu orgány určené k darování. Ronald se rozhodl darovat ledvinu své nemocné matce. Dále chce věnovat srdce své sestře, taktéž předmětem darování mají být játra, plíce a kostní dřeň.

Guvernér státu Ohio John Kasich odložil popravu jen několik hodin před uskutečněním. Vyhověl tak odsouzencovu přání a umožnil mu darovat své orgány. Jedná se vůbec první zásah guvernéra státu v takovéto věci.

Toto mé rozhodnutí je neobvyklé, ale pokud může být zachráněn život někoho jiného tímto způsobem, neměli bychom bránit, aby se tak stalo. John Kasich

Nicméně vyvstávají další otázky, zdali budou orgány pro dárce vhodné a samotný psychický stav obdarovaného, který bude po zbytek života konfrontován s vědomím, že přijal orgány od vraha.

Určitým problémem by mohlo být zajištění bezpečnosti převozu odsouzeného. Nové datum pro vykonání trestu smrti bylo stanoveno na 2. července 2014.