Dovede nás Okamura k přímé demokracii?

Tomio Okamura v současné době dokončuje předvolení přípravy svého hnutí Úsvit přímé demokracie. Nicméně v médiích a široké veřejnosti je především známý samotný Okamura než jeho hnutí. Je opravdu možné v našich podmínkách zavést koncept přímé demokracie?

flag upd 111
Většina hlavních politologů se staví dosti skepticky k tomuto návrhu. Je třeba dodat, že všechny pravicové strany se po listopadu 1989 velice bránily všeobecnému referendu. Jako argument nabízely rčení, že lidé nerozumí politice a vedení státu a je proto třeba nechat vše na vládnoucí a nikým nevolené elitě.

Přímou demokracii prosazovalo a prosazuje u nás mnoho subjektů, ale dosud žádný z nich neměl v čele tak výraznou osobnost, jakou bez pochyby Tomio Okamura je. Možná takovou výraznou osobu potřebuje onen koncept přímé demokracie. Osobnost, která na těchto základech spojí lidi. Možnou výhodou přímé demokracie je zapojení všech lidí a tím pádem je i zvyšování jejich odpovědnosti. Tato odpovědnost doposud každé vládě chyběla.

Můžeme tedy doufat, že Okamura prorazí brány sněmovny a rozčeří tak klidné vody, které zde vládnou? Šance zde je pokud se zapojí lidé a začnou se zajímat o dění kolem sebe. Navíc nové hnutí Úsvit bude po případném úspěchu pod silnou kontrolou veřejnosti a nedovolí si nějaké podrazy. Takže je to na nás všech, kdo chce dosavadní model vládnutí, nabízí se mu ODS, TOP 09 a ČSSD nebo se dočkáme alespoň Úsvitu?

usvit