Frézování komínů

Pokud komín nemá dostatečný tah nebo při potřebě připojení nového spotřebiče se nabízí řešení v podobě frézování komínů. Komín se vyfrézuje pomocí speciální frézy, která zvětší komínový průduch, aniž by se muselo bourat komínové zdivo. V podstatě tedy jde o zvětšení vnitřního objemu komínu.

Z jakých důvodů se provádí frézování komínu?

  • nízký tah komínu
  • použití nového spotřebiče s vyšším výkonem
  • při změně technologie vytápění
  • při rekonstrukci komínu
  • nízká výška komínu
  • při vložkování

Jak probíhá frezování komínu

Nejčastěji se frezovaní komínu provádí pomocí hydraulické frézy. Tato technologie pokrývá velkou většinu komínů. Do komínového průduchu se zasune hlava frézy, která je poháněna čerpadlem. K frézování komína dochází od spodní části ve směru nahoru. Vyfrézovaný materiál odpadává dolů a potom je vybírán komínovými dvířky nebo odsáván speciálním vysavačem.

Jak rychlé je frézování komína?

Rychlost obvykle závisí na materiálu komína. Většinou jde o 1,5 metru za hodinu. Tímto způsobem se frézují i velmi staré komíny, aniž by hrozilo posunutí cihel. Frézovat lze všechny komínové průřezy, vestavěné i samostatně stojící komíny, komíny rovné i lomené.

Výhody frézování

V případě frézování komínu se jedná o rychlou a levnou variantu, když srovnáváme s výstavbou nového komínu. Po frézování se obvykle provádí vyvložkování kvůli správné funkci komínového tělesa. Specializované kominické firmy provádějí frezování během jednoho dne a na provedené práce jsou poskytovány záruky. Zákazník, který má zájem o frézování musí zajistit přístup ke komínu na střešní krytině. Následně je nutný přístup techniků do všech místností po délce komína. Zajištěn by měl být také přístup ke dvířkům od komínu a vyhradit místo kam se bude odkládat vyfrézovaný materiál.