Jak řešit krizi na Ukrajině

krize na ukrajiněV současnosti zaznívají velmi vzrušené výroky z obou stran konfliktu. Rusko úspěšně pokračuje v obsazování Krymu. Evropská unie a USA se dohadují na sankcích. Jedno je jisté, Krym už nikdy nebude ukrajinský a definitivně se začlení do ruské federace. Otázkou zůstává jestli se prezident Putin pustí ještě do východní části Ukrajiny. Obecně by se to dalo považovat za tragický omyl ruského prezidenta.

Nicméně se dá očekávat, že Putin bude stupňovat tlak na Ukrajinu a EU ve snaze celou situaci uklidnit definitivně přiklepne Rusku Krym výměnou za neinvazi Rusů na Ukrajinu. Jako vítěz se tak jeví Vladimír Putin. Představitelé EU ještě chvíli budou šermovat možnými sankcemi až do té doby, než vše zahladí čas. Ukrajina bude nějakou formou federalizována, přičemž vlivové sektory zde budou jasně rozděleny.

Jak již bylo řečeno, Rusko na celé situaci vydělá. Získá Krym a následně bude ovládat půlku Ukrajiny. Na Evropě zůstane druhá půlka Ukrajiny, kde bude třeba provést masivní investice. Tyto investice budou nezbytně nutné, pokud chceme předejít vylidňování Ukrajiny.

Je jasné, že Rusko si hájí své lokální zájmy. Zatímco bezzubá EU vydává jen nic neříkající prohlášení. Doufejme, že tato ukrajinská zkušenost naučí evropskou unii mnohem více si hájit své zájmy a nespoléhat na ideální vztahy se zeměmi třetího světa. Jasný a vyvážený postoj bude muset EU zaujmout vůči Rusku a také vůči islámským zemím. Musí skončit neustálé nesmyslné diskuze uvnitř samotné unie. Když se podíváme do Ruska, téměř všichni jsou na straně Putina.

Naopak v Evropě se vedou mírumilovné debaty o tom, na jaké straně je více fašistů. Důležité je také, aby EU více diverzifikovalo své dodávky ropy a plynu. Je nemožné být existenčně závislý na Rusku. Tato závislost pak kazí EU její vyjednávací stanoviska. Evropa se tak musí stát silným partnerem vůči Rusku a nespoléhat se jen na USA.