Jak vytápět dům a který kotel vybrat

Požadavky lidí na kotle se v poslední době zvyšují. Je zde kladen důraz na cenu a co nejsnazší obsluhu. Vždy také záleží na používaném palivu. Nicméně do nového kotle je třeba něco investovat. Kvalitní a praktický kotel se vyplatí v delším časovém horizontu. S takovým kotlem je pak méně práce a delší životnost.

Jaké topení je nejlevnější?

Za nejlevnější topivo se uvádí obvykle kusové dřevo. Nicméně se zde neuvádí práce, která je zahrnuta v přípravě tohoto paliva. Mnoho práce přitom nevyžaduje topení plynem, elektřinou nebo tepelným čerpadlem.

Další možností paliva je topení biomasou. V praxi jde o rostlinný a dřevěný odpad. Používají se zde různé zbytky dřeva z pil, truhláren a dalších provozů. Je tak možné používat k topení štěpku, kůru, slámu a zbytky různých rostlin. Populární jsou také rostliny, které se pěstují přímo na topení. Tyto rostliny se pak formují do podoby briket nebo pelet. Pro spalování biomasy je však třeba používat speciální kotle. Takové kotle stojí více než běžně používané modely. Kdo se rozhodne investovat do kotlů s biomasou, čeká ho v budoucnu úspora při vytápění až v řádech desítek tisíc korun ročně.

Topení tepelným čerpadlem?

Při používání tepelného čerpadla jsou náklady na vytápění stejné jako v případě topení s peletami. Výhody jsou zde však jasné. K zatopení stačí jen zapnout tlačítko a vše je zajištěné. není třeba vykonávat nějakou další namáhavou činnost. Toto snadné topení je však kompenzováno vysokými náklady na pořízení čerpadla. Ceny tepelných čerpadel začínají na více než sto tisíc korunách.

Tepelných čerpadel máme více druhů. Záleží na tom, odkud čerpadlo bere energii. Může to být vzduch – voda, země – voda, voda – voda, vzduch – vzduch. Následně se nabízí otázka jaké čerpadlo zvolit. Každé čerpadlo se skládá z části, která je umístěná venku a část, která je umístěná uvnitř. Venkovní část získává z prostředí energii.

V České republice patří mezi nejvíce používaná tepelná čerpadla zařízení země – voda. Zde je zdrojem tepla hloubkový vrt. Jako nevýhodu tohoto způsobu vytápění lze označit potřebu pozemku o velikosti až 400 metrů čtverečních, na které nesmí být žádná trvalá stavba. Tento druh vytápění čerpadlem se však označuje za nejvýkonnější.