Jan Keller možná spasí ČSSD

jan kellerS nadcházejícími volbami do evropského parlamentu jsme se dozvěděli, že za sociální demokracii povede evropskou kandidátku uznávaný sociolog Jan Keller. Jan Keller je představitelem levicových názorů a odpůrcem kapitalistické globalizace. Proč Bohuslav Sobotka sáhl po Kellerovi se můžeme jen domýšlet. Nicméně za tím může být snaha o ukázání příznivé tváře voličům čisté levice.

Tito voliči nemají na současné politické scéně adekvátní politickou variantu. Samotná ČSSD byla doposud až přímo rozkročena od leva do středu a KSČM je pro levicově ekologicky orientované voliče nepřístupná. Sobotka se tak bude snažit zachytit tuto část voličů a nabídnout jim bojovníka proti liberalismu a neomezenému trhu. Na druhé straně si třeba uvědomit, že Jan Keller asi nebude oblíbený většinově u ČSSD, neboť jeho ekologické postoje jsou stále v rozporu s politickou majoritou v tuzemské politice.

Možná můžeme tiše doufat, že Bohuslav Sobotka tento krok udělal bez nějakých postranních úmyslů a známého sociologa navrhl z nezištných důvodů. Snaží se tak ukázat, že sociální demokracie upřednostňuje odborníky před zasloužilými funkcionáři.

Každopádně ať už motivy k vytažení Kellera na výsluní byli jakékoliv, komunisté tímto krokem dostali citelný zásah. Jan Keller je jejich oblíbenec a něco jako guru. KSČM si ho zve na kdejaké semináře a tajně doufala, že jí to nějak oplatí. Nyní Sobotka jim toto trumfové eso sebral a komunisti se budou jen dívat, jak se situace bude vyvíjet.

Na závěr snad jen dodat, že se asi nenajde nikdo, kdo by od Kellera čekal, že něco v europarlamentu zmůže. Bude se spíše v tamních projevech dovolávat sympatií s francouzskými socialisty. Jeho přednášková činnost bude tak pokračovat, ale bez nějakého konkrétního výsledku. Hvězdu Jana Kellera zrodila krize a až krize odejde, zmizí ze scény i její věhlasný kritik.