Křeč Václava Klause

V posledním prohlášení Václava Klause se objevil požadavek na vystoupení z EU.
Není třeba připomínat, že je to jeho trvalý názor posledních cca deseti let, ale je poněkud zajímavé, že on podal přihlášku do Evropské unie. Samozřejmě názory každého se vyvíjí, ale neměl by právě konzervativní politik být zásadový a když jednou EU přijmul tak v ní i setrvat?

Klaus asi není tím, kdo by se pokoušel změnit EU zevnitř a chce rovnou ven, protože mu Evropa vidí na prsty a nedovolí mu jen tak ledasco. Ano Václav Klaus si razil svojí vlastní cestu transformace v 90. letech a poté euronadšenec Zeman mu to překazil a přivedl sem nadnárodní kapitál.

 

klaus

Kdo tedy více prospěl zemi Klaus nebo Zeman?

Odpověď je jednoduchá, Zeman. Miloš Zeman aspoň stabilizoval hospodářskou situaci a i přes diskutabilní příchod zahraničních investorů přispěl k hospodářské růstu této země. Zatímco Václav Klaus se svou privatizací rozvrátil definitivně české hospodářství a nezbylo po něm téměř nic.

Je to až smutný pohled na představitele fenoménu 90 let, jak nyní šilhá po zašlé slávě a marně se snaží být zase ten oblíbený Klaus. Možná ta definitivní hořká pilulka, kterou Václav Klaus bude muset spolknout, je jeho porážka v celoživotním neotevřeném souboji s Milošem Zemanem. Ačkoli si to nepřizná, historie vyhodnotí Zemana jako pozitivního prezidenta a Klaus bude sice ten výrazný, ale negativní státník.