Lidovci – prokletí české politiky

lidovciLidovci opět dokazují, že jsou problémovým politickým partnerem absolutně pro každého. Jak známe z minulosti, KDU-ČSL byla problémem jak pro levicové tak pro pravicové koalice. Lidovci vždy požadovali větší část podílu, než jim náleží podle výsledku voleb. Je neskutečné, že se ANO a ČSSD svým způsobem dokáže dohodnout jak na programu tak na personálním obsazení vlády, zatímco lidovci požadují právo veta.

Běžný pozorovatel české politické scény by usoudil, že se lidová strana poučila ze čtyř let, které strávila mimo poslaneckou sněmovnu. Bohužel není tomu tak. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek vystupuje ve stylu svých předchůdců. Snaží se dosáhnout zásadního vlivu na vládní politiku.

Co vůbec lidovci přinesly za posledních 20 let naší politické scéně?

Když budeme sledovat jejich tradiční ministerstva kde působily, dojdeme k zajímavým výsledkům.

Zemědělství – tento resort se dostal za jejich vládnutí do katastrofálního stavu. Kvalita potravin otřesná. Ztráta potravinové soběstačnosti.

Obrana – stačí si připomenout Kalouskovo působení na ministerstvu obrany. Dále je zde božská Vlasta, která se snad bude trestně zpovídat za napáchané miliardové škody.

Finance – jako ministra financí vyprodukovaly lidovci Miroslava Kalouska, který dokázal udržet naše hospodářství v poklesu, ačkoliv okolní ekonomiky rostly.

Nejlepším možným řešením je odeslat lidovce do opozičních lavic, nejlépe na několik volebních období. Snad zde budou mít dostatek času na rozjímání o osudu české politiky bez nich samých.