Militarizace americké policie na vzestupu

V posledních letech se neustále militarizuje policie USA. Jde o stále důkladnější vybavení, kterými se vyzbrojují jednotlivé státy USA. Od devadesátých let bylo na toto zbrojení utraceno v USA něco přes 4,2 miliard dolarů.

Například malé městeško Rising Star v Texasu, kde žije něco málo přes 800 lidí si pořídilo za pouhých 14 měsíců výzbroj v hodnotě 3 milionů dolarů. Toto malé městečko se zapojilo do federálního programu na vyzbrojování policie a prostředky byly utraceny nejen za výzbroj.

Celé toto vyzbrojování se děje díky programu 1033, který poskytuje prostředky policiím po celém USA. V posledních letech tak dochází k neobvyklému růstu čerpání těchto fondů.

Ministerstvo obrany USA se brání, že tento zbrojní program podléhá každý rok kontrolám, nicméně v Mississipi nebylo čerpání fondů kontrolováno již šest let. Podle vyjádření ministerstva obrany však tento zbrojní program má nadále pokračovat.

Lze se jen domnívat na jaké účely mají být prostředky na vyzbrojení vynaloženy. Jde tedy o způsob jak pomoci zbrojařským firmám v USA k rekordním ziskům? Zdá se, že tunelování státních zakázek není jen česká specialita. Zbrojaři měli vždy velké slovo v americké politice. Zbrojní lobisti se aktivně účastní každé prezidentské kampaně v USA. A nebo nemusí jít jen o zisky a americká vláda se postupným vyzbrojováním celého svého území připravuje na případný odpor ze strany obyvatelstva?