Nákupy v zahraničí

Nakupování v zahraničí se stalo v posledních letech velkým hitem. Zejména lidé v příhraničních oblastech mají možnost nakupovat levněji v Německu. Ze zkušenosti nakupujících v Německu víme, že jednak se nakupuje kvůli ceně, ale také z důvodu vyšší kvality. Toto hledisko kvality je zřejmé hlavně u potravin.

Nicméně nakupovat v zahraničí lze i pomocí internetu. Běžně lze nakupovat v evropských eshopech, které bez problému zasílají zboží do České republiky. Spotřebitelé by si měli dát pozor hlavně na nákup věcí, které podléhají jiným metrikám než u nás. Jedná se třeba o elektroniku z Velké Británie. Problémy mohou také nastat v případě uplatnění reklamace. Vzdálenost prodejce zvyšuje náklady na celý reklamační proces.

Jak je to s nákupy v USA?

V USA se samozřejmě také dá nakupovat jednoduše po internetu. Vyžaduje to však znalost tamního trhu. Problémem mohou být i ceny poštovného nebo celní požadavky a celní poplatky. Ne všechny internetové obchody zasílají své zboží do České republiky. Z tohoto důvodu existují tzv. internetový zprostředkovatelé nákupu v amerických eshopech.

Jedná se o asistenční nákupy, kde lze např. shromažďovat různé zásilky z různých eshopů na jednom místě a pak ve větším množství zaslat do České republiky. Tato služba je samozřejmě za poplatek a zabývá se jí např. firma Shipito.