Něco o inflaci

Nedávná intervence České národní banky vyvolala vlnu kritických názorů. Kritici se zaměřovali hlavně na možný vznik inflace. Můžeme se také za nějaký čas dočkat vysoké inflace a naše ČNB bude tentokrát bojovat proti inflaci, kterou vytvořila.

Inflace také znamená to, že všechny ty řeči o vysokých daních, které budou omezovat bohaté v iniciativě jsou nesmyslné. Inflace znamená skrytou daň, která bere peníze každému bez ohledu na to jaký má příjem.

Thomas Sowell

 

Hlavním důvodem inflace je to, že vlády tisknou peníze, které zvyšují peněžní zásobu v oběhu. Inflace je způsobena kupní sílou peněz, která jde stále dolů a dolů a stále více peněz přitéká do oběhu, což znamená, že ceny mnoha základních produktů jdou nahoru když stále větší suma peněz je třeba ke koupi stejného množství zboží. Inflace se také někdy nazývá jako neviditelná daň, která nejtvrději dopadá na chudé, staré, lidi s minimální mzdou a lidi, kteří šetří.

Robert Kiyosaki

 

Protože USA tisknou peníze, tak všechny ostatní země také budou muset tisknout peníze. Jestliže nějaká země nebude tisknout peníze, potom se její měna stane příliš silnou proti dolaru a vývoz se zastaví a daná země bude čelit hospodářskému poklesu. Takto je vlastně odsouzena většina zemí světa k inflaci.

Robert Kiyosaki

 

Téměř každý si myslí, že rostoucí ceny znamenají inflaci. V případě, že ceny nerostou, tak vlastně neexistuje inflace. Ale rostoucí ceny jsou výsledkem inflace. Inflace je zvýšení objemu peněz v oběhu.

Peter Schiff