Nepodmíněný základní příjem 1

Poslední dobou se začíná celkem zviditelňovat iniciativa za nepodmíněný základní příjem. Jde o evropskou iniciativu, která má za úkol vyvolat referendum o této otázce v celé EU.

O co tedy vlastně jde? Každý občan určitého státu by dostával určitou částku, která by měla pokrýt jeho životní náklady a být tak vysoká, aby netrpěl chudobou. U nás by to mohlo být cca 10 až 12 tisíc korun měsíčně pro každého. Jedná se tedy přibližně o 50 procent průměrné mzdy.

prijem 11

Když bereme v úvahu logiku takového kroku, je celkem snadné si tento koncept osvojí. Každý občan se rodí do společnosti, která ho limituje různým způsobem. Je třeba se zapojit do zdravotního a sociálního pojištění, platit daně, poplatky za podnikání atd. Člověk je tak jistým způsobem vázaný společností a společnost by mu tedy měla umožnit slušně a civilizovaně přežít. Lze to také chápat jako civilizační výdobytek.

Jak to zrealizovat?[dropcap style=’circle‘]?[/dropcap]

Toto je otázka, kterou si klade téměř každý a stačí ovládat kupecké počty a náhle zjistíme, že by se náklady rovnaly téměř dvojnásobku životního minima. Zdroje je možné získat, ale jako první otázku si položíme. V každé společnosti jsou lidé, kteří tvoří hodnoty a přispívají na chod státu. Důležité tedy je dosáhnout celospolečenské shody v otázce sociálního smíru. Tahouni ekonomiky musí přijmout zodpovědnost za celou společnost a vzdát se významné části svých příjmů ve prospěch většinové společnosti.