Pamětní mince k výročí 17. listopadu

K 25. výročí 17. listopadu 1989 vydává Česká národní banka zlaté pamětní mince, které mají nominální hodnotu 200 Kč. Lidé mohou tyto mince kupovat od 12. listopadu 2014.

Do oběhu se vydává dohromady 20 8000 kusů mincí. Nominální hodnota této mince nebude zároveň prodejní cenou. Tuto pamětní minci je možné zakoupit u smluvních partnerů.

17. listopadu 1989 se konala na Albertově v Praze akce k výročí uzavření českých vysokých škol za okupace. Následně se studenti přesunuly i do centra města, kde byli studenti zmláceni příslušníky národní bezpečnosti. Tato významná událost přispěla ke zhroucení komunistického režimu.

Lícní strana mince zobrazuje českého lva, který pochází ze státního znaku ČSSR. Pod lvem jsou letopočty 1948 – 1989. Nad lvem je hvězda. Mince byla ražena v mincovně Jablonec nad Nisou. Motivem na rubové straně mince je český lev, který pochází ze státního znaku ČSFR.

Ke každé minci je dodávána katalogová karta. Tato karta obsahuje přetisk znázorňující stylizovanou vlajku České republiky. Zároveň s touto pamětní mincí emituje ČNB také medaili, která vznikla podle námětu akademického sochaře Jiřího Harcuby.