Páter Koniáš ministrem kultury

hermanDaniel Herman ještě nebyl jmenován ministrem kultury a už podává zajímavé návrhy. Jeho první návrh se týká zavedení koncesionářských poplatků pro všechny bez rozdílu. Je tedy jedno jestli někdo vlastní rádio nebo televizi.

Poplatky by měly platit všichni. Na kulturu se přece musí najít peníze. Zvlášť na kulturu podle představ pana Hermana. A jak je v Česku zvykem, zavede se pravidlo kolektivní viny. Stát není schopen vybrat poplatky od vlastníků televizních přijímačů, tak pro zjednodušení se uvalí tv daň na všechny.

Tento nápad se nevymyká vůbec ze způsobu uvažování nové vlády. Ačkoliv se zdálo, že Daniel Herman je pravicovým politikem a bude chtít méně státu, opak je pravdou. S touhou po moci si osvojil i levicové způsoby řízení státu. Když přistoupíme na tento jeho zběsilý návrh, nedá se očekávat kde to všechno skončí.

Originálním řešením pro všechny by bylo uvalení třeba 90 procentní daně na každého. Takto platící občan by měl zaplaceny v této sazbě již všechny potřebné poplatky. Stát by každému předepsal jaké kultury si může za svoji daň užívat a jak se kulturně rozvíjet.

Nicméně za tímto Hermanovým návrhem stojí zcela jistě mnohem reálnější důvody. Není to tak dávno co prohlásil, že ministerstvo kultury je nejdůležitějším úřadem v zemi, neboť má vliv na naší mysl. Herman si chce prostřednictvím vyššího toku peněz do kultury zajistit přízeň zdejší kulturní fronty. Máme se tedy na co těšit, lidovci nám ještě ukáží jak se dělá kultura. Prostředků z restitucí na to mají dost.