Policie v Seattlu má nástroj na kompletní monitorování Wi-Fi

Policejní oddělení v americkém Seattlu zakoupilo speciální síťové zařízení, které má sloužit při rychlém odpovídání na tísňová volání. Toto zařízení je však schopné schopno detekovat všechna zařízení, která mají Wi-Fi přístup. Jedná se tak o detekci notebooků, mobilů, tabletů a podobných zařízení. Zařízení je schopno určit polohu zkoumaného přístroje, jeho polohu v minulosti, různá data, která byla majitelem zařízení vyhledávána a mnoho dalšího.

 

 

Sledování chytrých telefonů se postupně stává běžnou praxí mobilních operátorů. Nicméně zařízení, která využívá policie v Seattlu jsou už za hranou běžného monitorování osob. Policisté tak díky tomuto zařízení mohou zjistit co konkrétní uživatel stahoval na internetu a jaká je jeho současná a minulá lokace.

Policie v Seattlu tak disponuje nástrojem, který může sledovat každého obyvatele tohoto města 24 hodin denně. Policejní představitelé se samozřejmě brání tvrzením, že veškerá tyto opatření jsou používána pouze pro bezpečnost místních lidí.

Policejní oddělení v Seattlu prohlašuje, že celý systém pozorování není ještě v provozu. Nicméně podle zjištění místní nezávislé televize je zařízení již v provozu.

Sledovací síť se skládá ze 160 bezdrátových antén, které jsou nainstalovány v okolí Seattlu. Celý systém byl zakoupen za 2,6 milionu dolarů. Mnoho obyvatel nevěří místním úřadům, že jde pouze o monitorování kriminality ve městě. Ačkoliv možná úmysl lidí, kteří toto zařízení nakoupili byly dobré, nikdo již nemůže zaručit, že se tento systém nezneužije.
 

Odpor místních občanů

 
Místní aktivisté chtějí, aby se občané Seattlu mohli svobodně pohybovat po svém městě bez strachu ze sledování. Vládá by podle nich neměla mít možnost sledovat každého člověka ve jménu prevence kriminality.

Je jen otázkou času, kdy se tento systém rozšíří do všech větších měst celého světa. Je pak jen na obyvatelích zda tyto metody budou akceptovat nebo je prostě budou ignorovat.