Proč Zeman nechce udělovat milosti

Prezident Miloš Zeman aktuálně ohlásil, že se vzdává práva na udílení milostí. Tuto agendu se rozhodl převést na ministerstvo spravedlnosti. Provedl pouze to co slíbil.

miloš zeman

Ale je tento krok opravdu nezbytný?

Miloš Zeman se chce této výsady zbavit a stát se tak lidovějším prezidentem než dosud je. Určité sympatie tím jistě získá. Institut udělování milostí však patří prezidentovi. Jedná se o funkci, kdy vše ostatní selže a je třeba rozumně šáhnout do systému a nedopatření opravit.

Lze se jen domnívat, že tímto krokem se Zeman chce zbavit politické odpovědnosti. Každý president by měl být osobnost a vnášet do funkce svou originalitu. Prezident Miloš Zeman se naopak snaží zalíbit davům.

Václav Klaus si na konci svého volebního období sice udělal ostudu svou amnestií, ale zůstal stále sám sebou. Miloš Zeman se podivným způsobem pokouší odhazovat tradiční pravomoci českého prezidenta a na druhou stranu plést se do věcí, které mu nepřísluší.

Můžeme si položit další otázku. Je vůbec možné, aby prezident odmítal budoucímu premiérovi jednotlivé členy vlády podle svých sympatií? Každému je známo, že prezident Miloš Zeman při svém zvolení prohlásil, že chce být prezidentem celého národa.

Zeman tento svůj výrok bohužel nedodržel a dále vzpomíná na své zrádce při první prezidentské volbě. Dále si pamatuje neoblíbené tváře v ČSSD a utápí se tak v pomstychtivém konání. Prezident by měl být osobnost, Miloš Zeman bezesporu je osobností, ale ne v prezidentském úřadu.