Švýcaři odmítli v referendu omezit platy nejbohatších

Nedělní švýcarské referendum přineslo zajímavý výsledek. Voliči odmítli omezit platy nejbohatším Švýcarům. Návrh pro lidové hlasování byl zastropovat příjmy šéfů velkých firem na 12-ti násobku nejnižší mzdy v podniku.

Švýcaři odmítli tento návrh velkou většinou 66 procent proti návrhu. Všelidové hlasování vyvolala iniciativa 1:12 mladých švýcarských sociálních demokratů. Základní ideou hlasování bylo, že nikdo by neměl za měsíc vydělávat to co jiný za rok. Představitelé mladých sociálních demokratů neskrývají zklamání nad výsledkem referenda.

Toto švýcarské referendum je jen jedním z mnoha, které se týká zvyšujících se platových rozdílů ve Švýcarsku. Dalším referendem ve Švýcarsku na podobné téma bude hlasování o všeobecném základním příjmu. Tento základní příjem má činit 2800 dolarů na osobu za měsíc.

Nicméně otázka rozvírání se příjmových nůžek není živá jen ve Švýcarsku. Ostatní země také řeší tento problém. Švýcarsko je proslulé systémem přímé demokracie, kde o důležitých věcech rozhodují lidé. Na tomto hlasování je vidět, že výsledky lidového hlasování můžou být nepředvídatelná i odpovědná.