Ukrajina na rozcestí

Ukrajina se nachází ve velmi těžké situaci. Krym začíná obsazovat ruská armáda. Většina místního obyvatelstva je prorusky orientovaná. Nově dosazený ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov vyzval mezinárodní společenství, aby jeho zemi pomohlo.

Americký prezident Obama a evropští představitelé vydávají silná prohlášení na podporu Ukrajiny. Varují Rusko před možnými následky. Otázka se ovšem nabízí.

Je EU skutečně ochotna Ukrajině pomoci?

Všichni v EU vědí, že závislost Ukrajiny na Rusku je historicky přirozená a normální. Navíc je Putin ochoten eu ukrajinaUkrajině hospodářsky pomoci. Na rozdíl od EU je Rusko schopno pomoci Ukrajině jak finančně tak politicky. Čím je tedy EU nyní pro Ukrajinu? Kromě různých prohlášení je Evropa dosti bezmocná. V případě, že by její úmysly byli s Ukrajinou vážné, musela by uvažovat o rozsáhlé hospodářské pomoci. Na tuto pomoc však nikdo z EU není připraven. Možná by se chtělo říct, že ani ochoten.

Celá Evropská unie má problémy s řadou svých vlastních zemí a nyní se ještě pasuje do role morálních zachránců ukrajinského lidu. Další otázkou zůstává fakt, jak ukrajinské vedení zajistí fungování celé země. V příštích měsících by se měli uskutečnit prezidentské volby. Budou je však všichni obyvatelé Ukrajiny respektovat? Žádné volby nezmění nic na tom, že Ukrajina je rozdělená země již dlouhodobě.

V nejhorším případě můžeme čekat rozdělení země. Prozápadně orientovaný západ se přimkne k Evropě a zbytek země ještě více prohloubí svoji spolupráci s Ruskem. Možná lze i očekávat vstup ruských vojsk i mimo Krym. Pokud si to většina obyvatel bude přát, již nic nezabrání rozpadu Ukrajiny. Tento krok však bude provázet zmatek a chaos. Doufejme, že se vše obejde bez ztrát na životech.