Uvědomí si OKD svoji odpovědnost?

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zastává názor, že vlastníci OKD by měli do společnosti vrátit určitou část zisku z let minulých. V případě, že tak nebude učiněno, měl by prý zasáhnout stát. Dle Sobotky je na vině i bývalá vláda.

Nicméně je třeba podívat se trochu do historie a osvěžit panu Sobotkovi paměť. Předně částka, za kterou se OKD privatizovala byla velmi nízká. OKD se privatizovala v roce 2004 a v této době neměla firma žádné dluhy a celkem prosperovala. Za zlomek skutečné hodnoty tak Bakala získal velký majetek, který mimo jiné zahrnoval dva tisíce drobných provozoven na Ostravsku, tisíce hektarů pozemků, hotely a jiné.

stat

 

Nový majitel tak zaplatil za 46 procent státního podílu 4 miliardy. Po této privatizaci byla spousta majetku a dceřiných společností rozprodána a takto získané prostředky samozřejmě zmizely. V současné době je NWR zadlužena částkou cca 20 miliard a i levně zprivatizované byty jsou zastavené bankám. Jak vidět OKD byl pro majitele skutečně zlatým dolem.

Když dnes je Bohuslav Sobotka tak horlivý při řešení tohoto problému, tak by se měl podívat zpět do roku 2004 kdy Špidlova vláda a dále pak Gross jako premiér podepsal smlouvu o prodeji OKD. V té době byl ministrem financí Bohuslav Sobotka a jakoby náhodou, právník, který pracoval pro ministerstvo financí byl zároveň i Bakalovým právním zástupcem.