Velká stávka zaměstnanců McDonald’s

mcdonald'sNa čtvrtek 5. prosince se chystá velká stávka zaměstnanců restaurací s rychlým občerstvením. Tato iniciativa začala zhruba před rokem v newyorské restauraci rychlého občerstvení McDonald’s. Nyní se tak uskuteční stávka všech zaměstnanců těchto restaurací napříč USA. Demonstrace za lepší podmínky na pracovišti proběhne ve 100 amerických městech.

Zaměstnanci fast food restaurací budou požadovat hlavně vyšší hodinovou mzdu, neboť tato práce patří celosvětově k nejméně hodnoceným. Zaměstnanci McDonald’s a dalších restaurací rychlého občerstvení chtějí ve čtvrtek opustit svá pracoviště a vyjádřit tak svůj nesouhlas s nízkým platem.

Zaměstnanci požadují zvýšení hodinové sazby na 15 dolarů a právo organizovat se v odborech. Nynější minimální hodinová mzda v USA se pohybuje na hranici 7,25 dolarů. Zaměstnanci fast food restaurací pobírají v průměru 9 dolarů na hodinu.

 

 
První protest těchto pracovníků se již uskutečnil v listopadu v New Yorku. Demonstrace se zúčastnilo zhruba 200 lidí a byl to vůbec největší protest v tomto odvětví rychlého občerstvení.

Národní asociace restaurací se brání argumentem, že 15 dolarů za hodinu by znamenalo zánik mnoha pracovních míst. Podle jejich údajů, fast foody v USA zaměstnávají většinou pracovníky do 25 let a tato práce se bere jako studentská nebo startovací.