Zločiny komunismu a antikomunismu

odsPo více než dvaceti letech se u nás stále uplatňuje antikomunismus. Strany jako ODS a TOP 09 se tohoto praporu vždy ochotně chopí. Asi nikdo nebude zpochybňovat, že za komunismu se děly zločiny a celý režim byl totalitní. Ale opravňuje to zastánce pořádků po roku 1989 k neustálé kritice komunistického režimu?

Jak může z úst politiků zaznívat ostrá kritika komunistů a přitom za sebou mají nevalné výsledky vlastní vlády. Nelze přece pod rouškou demokracie zastírat zločiny polistopadové. To, že jsme chtěli demokracii nás neopravňuje k tomu, abychom hájili ohavnosti, které se děly pod taktovkou ODS.

Co pozitivního nám vlastně ODS přinesla? Přechod k tržnímu hospodářství? Svobodu? Možnost volby? Václavu Klausovi lze uznat pouze jediné. Tím jediným je to, že byl u kormidla, když se transformovala společnost a ekonomika a rozdělovala Československo. Když se tedy podíváme zpátky, nic pozitivního vlastně nevidíme. ODS celou dobu během devadesátých let hrála na egoistickou notu všech obyvatel. Razila jediné heslo, starejte se každý jen sám o sebe.

Někteří se postarali skutečně výborně a nestoudně rozkradli vše co mohli. Většině občanů z vlády ODS nezbylo téměř nic. Kdyby to byla alespoň ta svoboda, ale ani tato jediná hodnota. Proč se ODS nepoučila z devadesátých let? Neměl by tedy někdo být pohnán k odpovědnosti za zločiny posledních dvaceti let? Jistě v poslední době můžeme vidět zatýkání kmotrů této strany. Očekávané zisky jsou spíše morální. K finanční nápravě už asi nedojde, neboť díky právní džungli je to téměř nemožné.

Konkrétní političtí podnikatelé jsou tedy zatýkáni, ale jasnou politickou odpovědnost nese jen jedna osoba a symbol této doby. Každý si jistě domyslí, že je to Václav Klaus. Před normální soud se již asi nedostane, ale měla by být jasně označena jeho morální a politická odpovědnost za posledních 24 let.

Jeho odpovědnost spočívá za zavedení mafiánského kapitalismu v devadesátých letech. Dále jako pozdější prezident je zodpovědný za rozkrádání miliard, které pokračovalo během Topolánkovi vlády. Proč nijak nezasáhl a tiše vše toleroval? Nicméně historické zhodnocení role Václava Klause bude určitě velmi kritické a možná dopadne ještě hůře než někteří prezidenti z dob komunistických.